wtorek, 14 czerwca 2011

Gdy psuje się skrzynia biegów.

Praktyczne rady jak kupić skrzynię biegów do samochodu.
Samochody z natury się psują. W takich sytuacjach powstaje pytanie – co dalej ? Przy drobnych naprawach zazwyczaj korzystamy z zaprzyjaźnionego lub przygodnego warsztatu. Czasem majstrujemy sami. Istnieją jednak awarie, które potrafią spędzić sen z oczu i przewietrzyć kieszeń. Takim przypadkiem jest na pewno awaria skrzyni biegów. To jeden z droższych elementów w naszym samochodzie i jego wymiana lub naprawa wymagać będzie trochę zabiegów z naszej strony. Najprostsze rozwiązanie to odwiedzenie autoryzowanego serwisu swojej marki i bezstresowa wymiana skrzyni. Niestety to rozwiązanie niesie za sobą dość pokaźny rachunek za usługę. Dla tych, których to rozwiązanie nie satysfakcjonuje mam dobrą informację – istnieje tańsze wyjście z opresji. Bynajmniej nie myślę o sprzedaży lub złomowaniu auta.
Równolegle z rynkiem nowych części do samochodów dobrze rozwinięty w naszym kraju jest rynek części używanych. To oczywiście nie odkrycie. To informacja dla tych, którzy nigdy nie brali pod uwagę zakupu części używanych lub mają niestety przykre doświadczenia przy ich zakupie. W przypadku skrzyni biegów jej zakup jako części używanej jest świetną alternatywą dla drogich zakupów w serwisie. Przy zakupie trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, które pomogą dokonać właściwego wyboru.
Zapewne wymiany skrzyni nie będziemy dokonywać sami. W związku z tym dobrze jest zasięgnąć ważnych informacji od mechanika. Poza danymi samochodu, informacją pomocną przy zakupie będzie znajomość typu skrzyni, którą posiadamy w samochodzie. Z taką wiedzą możemy szukać skrzyni na rynku. Nie jest to najprostsze, ale wykonalne. Poczta pantoflowa to dobry doradca, szczególnie jeśli ktoś przed nami kupił skrzynię i jest zadowolony z tego zakupu. Ta opcja rozwiązuje sytuację bo sprzedawcę mamy „podanego na tacy”. Ale nie wszyscy mają znajomych, którzy kupują skrzynię biegów przy porannych zakupach. Szukamy więc dalej. Pomocny może być mechanik. To dobre źródło informacji. Inne wyjście to gazety z ogłoszeniami, internet i ewentualnie giełdy samochodowe. Serwisy aukcyjne i ogłoszeniowe mają bogatą ofertę, a i sprzedawcy na giełdach posiadają duży wybór używanych skrzyń biegów.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Oczywiście nie zagwarantuję idealnego zakupu, ale mam nadzieję że poniższe informacje będą pomocne.
Jeśli wiemy co chcemy kupić, to już mamy podstawy do transakcji. Fachowy sprzedawca zada kilka pytań dotyczących rodzaju skrzyni, sposobu jej mocowania, a także sposobu wysprzęgania skrzyni lub mocowania rozrusznika. Czasami ilość pytań może zaskoczyć, ale te pytania są niezbędne do dobrania właściwej skrzyni. Niestety wielu producentów, nawet na tych samych silnikach zastosowało różne skrzynie biegów, które nie są zamienne. Przed zakupami dobrze jest poprosić mechanika, aby podał maksymalnie dużo szczegółów dotyczących budowy naszej skrzyni. Jeśli kupujemy bezpośrednio u sprzedawcy najprostszym wyjściem może być zabranie ze sobą skrzyni biegów w celu porównania. W przypadku, gdy kupujemy na odległość pomocne może być przesłanie zdjęć skrzyni biegów do potencjalnego sprzedawcy.
Jeśli uda nam się dobrać skrzynię to jeszcze nie koniec zakupów. Musimy upewnić się, że na skrzynię otrzymamy gwarancję, choćby kilkudniową na sprawdzenie czy skrzynia jest sprawna. Dodatkowo powinniśmy mieć zapewnienie sprzedawcy, iż przyjmie skrzynię jako zwrot lub wymianę jeśli skrzynia nie będzie pasowała do naszego auta. Oczywiście najbardziej wiarygodne gwarancje i zapewnienia są w formie pisemnej. Należy również pamiętać o dowodzie zakupu w formie faktury lub paragonu.
Mam nadzieję, że te informacje pomogą przy zakupie skrzyni biegów. Jeśli zainteresował Cię temat, w następnym artykule pomogę Ci nie popełnić błędów przy montażu i eksploatacji skrzyni biegów.

---

Grzegorz Makowski
www.skrzynie.com.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

System wspomagania nagłego hamowania

Dla wykorzystania maksymalnej siły hamowania wielu producentów samochodów wprowadziło w swoich samochodach system wspomagania nagłego hamowania. Układ ten jak dowodzą badania pomaga w uniknięciu wielu wypadków drogowych utrzymując maksymalne ciśnienia hamowania na całej drodze przez jaką samochód jest zatrzymywany.

Zastosowanie

Przeprowadzone badania dowiodły, że wielu kierowców pojazdów nie potrafi w pełni wykorzystać całkowitych możliwości układu hamulcowego. Najefektywniejsze działanie układu hamulcowego uzyskuje się przy maksymalnym ciśnieniu hamowania. W samochodach wyposażonych w układ ABS oznacza to, że układ ten powinien być uruchomiony regulując ciśnienie hamowania na poszczególnych kołach pojazdu.

Na czym polegają błędy kierowców? W chwili niebezpieczeństwa wciskają oni pedał hamulca dość szybko jednak ze zbyt małą siłą lub też po po mocnym hamowaniu zwalniają pedał hamulca zmniejszając przez to siłę hamowania. Wprowadzenie systemu wspomagania nagłego hamowania pozwala na utrzymanie maksymalnej siły hamowania w chwili wykrycia niebezpieczeństwa. Przeprowadzone badania dowiodły, ze układ ten pozwala na skrócenie drogi hamowania przy prędkości 100 km/h o 7 m przy drodze hamowania o długości 40 m. Przeprowadzone testy wykazały, że przy braku tego układu do wypadku dochodziło w 86 % przypadków. Natomiast w samochodach wyposażonych w taki układ do wypadku dochodziło jedynie w 16 % przypadków.

Zasada działania

W chwili wykrycia przez system nagłego hamowania, czyli w chwili szybkiego naciśnięcie pedału hamulca w układzie hamulcowym wytworzone zostaje maksymalne ciśnienie hamowania. W praktyce przewyższające ciśnienie jakie wytworzył kierowca naciskając na pedał hamulca. Pozwala to na wykorzystanie całej mocy hamulców oraz wcześniejsze zadziałanie układu ABS. Ciśnienie to zostaje utrzymane w układzie hamulcowym do chwili aż nastąpi całkowite puszczenie pedału hamulca. W układzie tym przez sprzężenie z układem ABS nie występuje ryzyko zablokowania kół, dzięki czemu układ umożliwia nam również płynne ominięcie przeszkody, dzięki czemu samochód nie wpadał w poślizg. Często w momencie nagłego hamowania włączane są również światła awaryjne co pozwala na ostrzeżenie kierowców jadących za nami i niebezpieczeństwie na drodze.

Wyposażenie samochodów w układ wspomagania nagłego hamowania pozwala znacznie skrócić drogę hamowania, jak również uniknąć znacznej części wypadków drogowych. Omawiany system wielu producentów samochodów stosuje seryjnie w swoich samochodach które wyposażone są w układ ABS.

---

Więcej przystępnej wiedzy o samochodach i motoryzacji: www.InfoSamochody.pl
Twoje forum samochodowe: forum.InfoSamochody.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Czym jest koło dwumasowe?

Czym jest koło dwumasowe?


Generalna zasada pracy samochodu, jego silnika, skrzyni biegów jak i innych głównych elementów znana jest większości posiadaczy czterech kółek.

Warto jednak wspomnieć, że w każdym samochodzie, a w szczególności w autach nowszej generacji istnieją tak skomplikowane i zaawansowane technicznie podzespoły, że niejeden doświadczony mechanik ma problemy z poprawnym diagnozowaniem usterek w nich powstałych. Jednym z takich właśnie elementów jest koło dwumasowe.

Budowa

Koło dwumasowe to stosunkowo nowy wynalazek motoryzacji, który powszechnie stosowany jest w bardzo wielu samochodach z silnikami diesla. Zamachowe koło dwumasowe, bo tak brzmi fachowa nazwa tego podzespołu jest elementem bardzo skomplikowanym, osadzonym pomiędzy silnikiem, a skrzynią biegów. Koło to zbudowane jest z dwóch głównych części, zwanych obudową oraz całego zespołu sprężyn zawartego między nimi.

Zastosowanie

Głównym zadaniem jakie spełnia koła dwumasowe jest pełna ochrona skrzyni biegów przed uszkodzeniami jakie powoduje drgający silnik. Niestety korzystanie z coraz lżejszych materiałów do budowy aut oraz rosnące moce powodują, że skrzynia biegów nie jest już w stanie samodzielnie tłumić powstających drgań.

Fakt ten sprawia, iż koło dwumasowe jest obecnie bardzo popularnie stosowanym elementem, mimo że charakteryzuje się dość dużą awaryjnością oraz bardzo dużymi kosztami wymiany, często będąc istną zmorą dla kierowców. Warto w tym momencie nadmienić, iż nie wiele jest warsztatów, które dokonują profesjonalnej naprawy tego podzespołu i bardzo często jedynym rozwiązaniem jest zakup nowej części będący wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych.

---

Sprzeglo-Service.pl - regeneracja kół dwumasowych.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Czy warto kupować używane części?

Czy warto kupować używane części?


W dzisiejszych czasach, gdy mało kogo stać na kupno nowego samochodu a później serwisowanie go w autoryzowanych serwisach, duża cześć społeczeństwa decyduje się na zakup samochodu z rynku wtórnego. Samochody te są w różnym wieku oraz kondycji technicznej i prędzej czy później każdy z nich ulegnie jakiejś usterce.

I nie jest tu mowa o wymianie części/płynów eksploatacyjnych takich jak klocki hamulcowe, zestaw rozrządu czy olej, chodzi o jakąś poważną awarię silnika, skrzyni biegów czy zawieszenia... Często bywa, tak że koszt zakupu oryginalnej części zamiennej są strasznie duże sięgające nieraz kilka tysięcy złotych. W ekstremalnych wypadkach, jak np. krytyczna awaria silnika, koszt zakupu nowych części przewyższa wartość rynkową samochodu. Co począć, gdy koszty naprawy oraz zakupu części zamiennych są horrendalnie wysokie?


W takich wypadkach pozostają dwie opcje: szukanie części wśród tańszych zamienników innych producentów lub zakup używanych części.


Pierwsza opcja wydaję się być rozsądniejsza, ale bliżej ją analizując dochodzimy do wniosku że: cenny zamienników owszem są tańsze od części w autoryzowanych serwisach, ale nadal są wysokie. Jeśli już zdecydujemy się na zakup takowych części pozostaje pytanie o ich jakość wykonani i o trwałość. Odpowiedzi na te pytania można poszukać na tematycznych forach internetowych gdzie specjaliści oraz mechanicy wymieniają się opiniami co do części danych firm. Po takiej lekturze, jednak wracamy do punktu wyjścia bo okazuję się, że części tańszych producentów są beznadziejnej jakości, a części warte polecenia okazują się być w cenie oryginałów.


Rozważmy zatem opcję części używanej. Najważniejsze sprawy to gdzie je kupić oraz jak ocenić ich stan? Jeśli chodzi o możliwość zakupu tu problemu nie ma można szukać na giełdach samochodowych, aukcjach internetowych oraz w firmach specjalizujących się w rozbiórkach samochodów powypadkowych. Jeśli nie jesteśmy biegli w tematyce oraz raczej należy odpuścić sobie samemu kupowanie części używanych na giełdach, a już w szczególności przez internet. Na giełdach części takie często są niewiadomego pochodzenia a ich stan wątpliwy, jeśli chodzi o zakup na odległość np. przez internet od nieznanej osoby tym bardziej należy sobie odpuści gdyż nie ma fizycznej możliwości ocenienia stanu kupowanego przedmiotu. Najtrafniejszym rozwiązaniem wydaje się być zakup w firmie specjalizującej się rozbiórką powypadkowych samochodów, pracują tam fachowcy obeznani w temacie którzy potrafią ocenić czy dana część nadaje się do dalszego użytku czy też nie. Ponadto firmy te udzielają gwarancji rozruchowej na kupowane u nich części... Co zrobić gdy w okolicy nie takiego miejsca? Okazuję się, że i na to znajdzie się sposób, cześć firm jak np. Auto-części Ricambi z Przyszowic otworzyła sklep internetowy w którym możemy przeglądać na bieżąco. Kupując w zarejestrowanej firmie, mamy pewność, że dana część jest sprawna (dostajemy na nią gwarancje rozruchową), oraz mamy pewność, że pochodzi ona z legalnego źródła.


Zatem gdy staniemy wobec poważnej awarii naszego samochodu polecam rozważenie zakupu części używanej, gdyż można zaoszczędzić sporą sumę, a zakupione części często pochodzące z pierwszego montażu posłużą nam przez długie lata. Należy podkreślić, iż nie była to mowa o częściach eksploatacyjnych takich jak klocki, tarcze, gdyż te trzeba oczywiście kupować nowe i najlepiej sprawdzonych porducentów.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl